Enes Sipahi

Son Yazılar


Son Yorumlar


Arşivler


Meta


Hakkımda (CV)

Hakkımda bilmen gereken herşeyi bu sayfadan öğrenebilirsin

EnesSipahiEnesSipahi

1

Merhabalar .Bu yazımda ayrıntılı bir şekilde iş hayatımdan bahsedeceğim.Herşeyin başından sonuna kadar anlatmak istiyorum.Eğitim her birey için önemli bir dönemdir , o yüzden eğitim durumumdan başlamak istiyorum.

2

3

Tüm bunlara çocukken ilk bilgisayarımın alınmasıyla başladı.Uzun bir süre bilgisayar hayalleriyle yaşadıktan sonra 2005 yılında ilk bilgisayarımın başına sonunda oturma fırsatı yakalamıştım.Bilgisayarın başında saatlerce oyun oynamaktan başka bir şey yapmıyordum.Daha o zamanları facebook kurulalı 11 ay filan olmuştu.Çok iyi hatırlıyorum ilk sayfasını gördüğümde bu ne biçim site deyip üyelik almaktan vazgeçmiştim.Bir gün bilgisayarın başına geçtiğimde masanın üstünde photoshop ile ilgili kağıtlar bulmuştum.Nereden geldiklerini bilmiyorum ama sanırım babam onları oraya koymuştu.İlk işim photoshop`u indirip kağıttaki alıştırmaları yapmaya kalkıştım.O gün tasarım ve teknoloji alanlarına merakım gittikçe arttı ve şimdi o kağıtlarla karşılaşalı 10 seneye oldu.Her geçen günde kendimi  tasarım ve teknoloji alanında geliştirmeye devam ediyorum.

4

Herşeye tasarım ile başlasam`da zamanla öğrendikçe , geliştikçe diğer kişisel özelliklerim oraya çıktıkta gittiğim yol değişmeye başladı.Şuana kadar öğrendiğim tasarım bilgisiyle ve şimdiden sonraki öğrendiğim tüm bilgileri girişimcilik ruhumu beslemek için kullanıyorum.Tasarımı beni hedefime götürecek bir araç olarak görüyorum.Aklımdaki projeleri , girişimleri finanse etmek için tasarımı becerimi kullanıyorum.Tasarımdan  gelen nakit akışını da girişimlerime yatırıyorum.

5

Şimdiye kadar yaptığım bir çok girişim bulunmakta.Bir kaçı başarısız olurken, bazıları başarılı oldu.Bazıları ise halen devam etmekte.

6

Kuruluş tarihini hatırlamıyorum fakat tek bildiğim prowebyonel`i kurmak için gerçekten çok küçüktüm.Hatta çocuktum diyebilirim.Türkiye`de sınırlı sayıda eğitim sitesi bulunmaktaydı.Bizde bundan yararlanarak Türkiye`nin ilk eğitim sitelerinden birisi açmaya karar vermiştik.Eğitim fakat teknoloji alanında bir eğitim sitesiyle.Web sitesi açılmış gece gündüz eğitim videoları hazırlıyorduk.3D modelleme,Adobe`nin tüm programlarının eğitimi, programlama dillerine kadar tüm teknoloji alanında eğitim vermeyi amaçlamıştık.Ama o zamanın tecrübesizliği yüzünden tam olarak hazırlamasam da başarısız olduk.Devamını getiremedik ve girişim yarım kalmıştı.

7

Prowebyonel`in bitmesiyle birlikte yeni bir arayış içine girmiştim.Bayanların olduğu sektörün cidden çok iyi olduğu fark ettim. Daha sonra Bayanları ilgilendiren bir moda sitesi kurmayı düşündüm ve kurdum.İlk başarılarımdan bir tanesi diyebilirim.Diğer moda sitelerinden farklı olarak daha kalitesi içerikler hazırlamaya çalışıyordum. Sağdan soldan hazır içerikler bulup siteye koymak yerine siteye özel içerikler üretiyordum.Dünyada yazılı içeriklerin okunmamasından dolayı videolu içerik stratejisini uygulamaya başladım. Hatta tüm videoların prodüksiyon  işlerini baştan aşağı annemin de yardımıyla kendim yapıyordum.Bir süre ilerletim ve başarılı olduktan sonra farklı sektörlere kaydığımdan dolayı girişimi sonlandırdım.

13

index-user-login

Acaba ne izlesem projesiyle film ve dizi izlemek isteyip kararsız kalan insanları hedefledik.İnsanlar sıkıldıklarında tek yapmaları geren nasıl hissetmek istediklerini seçmeleri ve o duruma göre sistem otomatikman film tavsiyesinde bulunuyor.
8

Tasarımda oldukça kendimi geliştirdim ve neden bundan para kazanmayayım diye bir soru sordum kendime.Tekrardan Prowebyonel ismini kurarak tasarım firmasını kurmaya karar verdim ve harekete geçtim.Şuan prowebyonel üstünden web design,graphic design,ui design,ux design, game design gibi konularda işler alıyorum ve halen aktif olarak tasarımlar yapmaya devam ediyorum.Bu firmayla Türkiye`deki firmalara ve insalara dünya standartlarında kaliteli ve profesyonel olarak tasarım hizmeti vermek ve dünyanın daha iyi bir yer olması bizim amacımız.

9

Movievamp şu aralar üstünde çalıştığım girişimlerden bir tanesi ve en çok üstünde durduğum projelerden diyebilirim.Amacı film ve dizi seveler için tamamen sosyal bir platform oluşturmak.Normal fragman sitelerinden kurtulup daha sosyal ,insanların filmler ve diziler hakkında özgürce kendi paylaşımlarında buluna bileceği , kendi film listelerini oluşturup dilediğince paylaşıp tüm platformlardan ulaşabileceği bir girişim.

10 148

4 1 2

Sözler uygulaması ile marketin en iyisini yapmaya çalıştık. Google Play`de bir çok sözler uygulaması bulunmakta ama biz bunların üstüne daha iyi bir uygulama çıkartmaya çalıştık.Tasarım yönünden daha modern , programlama yönünden daha fazla özellik ekledik ve marketin ilk sosyal bir şekilde kendi sözünüzü paylaşabildiğiniz uygulamasını çıkartmış olduk.

11

Meditasyon uygulaması google play`e çıkartığım ilk uygulamadır.Tasarım , programlama ve seslendirmeleri yaptıktan sonra markete yüklemeye karar verdim.İlk yaptığım uygulama olduğundan çok fazla eksik barındırıyordu. O yüzden pazardan çekip uygulamayı rafa kaldırdım.

12

workflow

14

Zamanımın büyük bir kısmını tasarım yapmakla geçiriyorum.Hangi konularda tasarım yaptığımı merak ediyorsan hepsi aşağıda.

23

Genelde bana bir iş geldiğinde yada ben bir şeyler yapmaya karar verdiğimde , üstünde çalıştığım projeyi ayrı kategorilere bölerim . Araştırma , Prototip , Tasarım , Optimizasyon Olarak ana başlıklara ayırabilirim. Fakat bu ana başlıkların altında çok fazla alt işlem bulunmaktadır.Aldığım proje ile ilgili yada kafamda bir proje varsa ilk başta onunla ilgili araştırma yaparak , Diğer insanların yapmış oldukları çalışmalardaki eksiklikleri , yanlışlıkları tespit ederek bunlardan ders çıkartırım ve kendi projemde bu hataları tekrarlamam .

Yapılmayan şeyleri yapmakyı tercih ederim. Emek hırsızlığına kesinlikte karşıyım.Araştırma ve  Ar-ge yapıldıktan sonra elde ettiğim verilerle kaba bir şekilde prototip oluştururum.

Oluşturmuş olduğum prototip üstüne biraz daha düşünüp değişiklikler ve yeni eklemeler düşünüldükten sonra Aslını yapmak için çalışmaya başlarım.Tasarımı ortaya çıkardığımda Tamamen bitmiş sayılmaz.

Tasarımı test ederek kullanıcı deneyimi açısından nasıl olduğunu , kullanıcıların nasıl tepki verdiklerini test edip tasarım üzerinde değişikliklerde bulunurum.Tasarım`ı tamamen kusursuz bulana kadar bunlar devam eder ve sonunda gerçekten bittiğini düşündüğümde tasarımı teslim ederim.

.

[ecko_alert color=”gray”]Referanslar İçin Dropbox Hesap Butonuna Basınız.[/ecko_alert]

Merhana Ben S.Enes Sipahi 18 Yaşındayım. 2006 yılında ilk bilgisayarım alındığında masanın üstünde bir kağıt kaç ile karşılaştım.Bunları incelediğimde photoshop ile ilgili alıştırma kağıtları olduğunu anladım.Bu kağıtları gördüğümden bu yana yıllar geçti ve bu yıllarda tasarıma olan sevgim ve merakım her geçen gün daha çok arttı.O zamandan bu zamana kadar bir çok şey öğrenmeye çalıştım . Şuanda ise web design ,ui design , arayüz tasarımı ile zamanımı geçirmekteyim.Tasarımın yanında ise fotoğraf çekmekte benim en çok sevdiğim şeylerden birisidir.Çektiğim fotoğrafları tasarımlarımda kullanmamda beni daha özgün hala getiriyor. Ama bir süre sonra girişimciliğe merak salmamla birlikte herşey daha farklı olmaya başladı.Düşüncelerim kök den değişti.Artık tüm yeteneklerimi girişimcilik üstüne odaklıyorum.

Comments 0
There are currently no comments.