Enes Sipahi

Son Yazılar


Son Yorumlar


Arşivler


Meta


Zenginler Para İçin Çalışmaz

EnesSipahiEnesSipahi

zengnler-520x245 kopya

Diğer yazımız olan Ay Sonunu Beklemek İçin mi Okuyoruz? ile bu konu hakkında bir başlangıç yapmıştık.Şimdi biraz daha derinlemesine konuşalım.Hepimiz çok şey isteriz. zengin olmak , iyi bir araba , iyi bir ev , iyi bir hayat ve daha fazlası.Peki neden bunlara ulaşamıyoruz ? sahip olmak çok mu zor ? . “Bir şey istiyorsan,onun için çalışman gerek” değil mi ? Çünkü biz bunu böyle öğrendik.

Etrafımızda bir çok fırsat vardır aslında fakat fırsatlar gelir,gider. Bu durumda karar almak önemlidir.Düşünmeden karar almak pişmanlık getirir.Çoğu kez düşünmeden bir şeyler yaptığımda genelde seneler sürecek kadar pişmanlıklar olmuştur.

Aslında konumuz pek bu değil.Her insan çok okuyarak başaralı olacağımızı söyler.Evet Bilgi çok güzel bir şeydir.Bilgi güçtür.Fakat bilgiyi öğrenmek için nutuk çekmek yetmez.Bu yöntem sadece okullarda dır.Bir öğretmen anlatır ve sende öğrenmiş olursun.

 

Oysa hayat öyle öğretmez; şunu da belirteyim,hayat en iyi öğretmendir.Hayat seninle konuşmaz.Adamı oradan oraya sürekler.Her sürüklediğinde bir şeyler söylüyordur aslında.Silkelen ve uyan.Öğrenmen gereken bir şey vardır diyordur.

 

Sadece sayfalar dolusu kitaplar , bilgiler almak yetmez. Hayat derslerini de öğrenirsen başarılı olursun. Yoksa hayat seni oradan atmayı sürdürür. İnsanlar 2 yoldan giderler.

 

Bazısı kendi hayatın akışına bırakır. Diğerleri öfkelenir, ona dur der. Onlar patronuna dur der yada işine,çocuklarına ,eşine. Dur diyenin hayat olduğunu bilmezler.

 

Hayat bizi sağa sola sürükler.Bazısı pes eder.Diğerleri savaşır.Dersini alıp yoluna devam eden birkaç kişidir.Hayattan ders alıp devam edenler çok azdır.

 

Ya da yüreksiz biriysen,hayatın seni sürüklediğinde pes edersin.Öyle biriysen , hayatın boyunca işini sağlam kazığa bağlar,doğru şeyler yapar,asla başına gelmeyecek bir şeye karşı kendini korursun . Sonrada sıkıcı bir ihtiyar olarak ölüp gidersin.

 

Seni seven pek çok dostun olur, çünkü çalışkan,iyi birisindir. ömrünü güvenli adımlar atmakla , doğru şeyler yapmakla geçirirsin. Oysa gerçek şudur.hayatın seni teslim almasına izin vermişsindir.Ris almak seni hep ürkütmüştür.Aslında kazanmak istemişsindir,gel gelelim kaybetme korkusu kazanma heycanından baskın çıkmıştır.Bunu bir tek sen bilirsin.Sağlam adımlar atmayı seçmişsindir.

Sorunların başkaları yüzünden kaynaklandığı için başkalarını suçlamayı bırakın.Sorun başkasıysa onu değiştirmeniz gerek.Fakat sorunun kendinizde olduğunu ve sizden kaynaklandığını anlarsanız ancak o zaman kendinizi değiştirebilirsiniz, ve akıllanmış olursunuz.Kendinizi değiştirmek başkasını değiştirmekten daha kolaydır.

Sorunları ne çöze biliyormusunuz ? Paramı ? hayır. iki kulağınız arasındakiler.

Bir şeyleri farklı düşün, farklı bir şeyler yap, uçuk hayaller kur ve onların peşinden koş.Hiçbir hayal uçuk değildir. Herşeyi yapmak senin elinde.Tüm güç sende.

 

Okurken dinleyebileceğiniz bir yapım 🙂

Merhana Ben S.Enes Sipahi 18 Yaşındayım. 2006 yılında ilk bilgisayarım alındığında masanın üstünde bir kağıt kaç ile karşılaştım.Bunları incelediğimde photoshop ile ilgili alıştırma kağıtları olduğunu anladım.Bu kağıtları gördüğümden bu yana yıllar geçti ve bu yıllarda tasarıma olan sevgim ve merakım her geçen gün daha çok arttı.O zamandan bu zamana kadar bir çok şey öğrenmeye çalıştım . Şuanda ise web design ,ui design , arayüz tasarımı ile zamanımı geçirmekteyim.Tasarımın yanında ise fotoğraf çekmekte benim en çok sevdiğim şeylerden birisidir.Çektiğim fotoğrafları tasarımlarımda kullanmamda beni daha özgün hala getiriyor. Ama bir süre sonra girişimciliğe merak salmamla birlikte herşey daha farklı olmaya başladı.Düşüncelerim kök den değişti.Artık tüm yeteneklerimi girişimcilik üstüne odaklıyorum.

Comments 0
There are currently no comments.